Ako centralizované zariadenia na tlač, kopírovanie, faxovanie a skenovanie zohrávali multifunkčné zariadenia (MFP) Konica Minolta na pracovisku vždy dôležitú úlohu a vyvíjali sa spolu s rýchle sa meniacimi potrebami modernej kancelárie. Názov „bizhub“ vznikol spojením slova „biz“, čo je skratka pre „business“ (obchod, podnikanie), a slova „hub“, ktoré znamená centrum miesta, činnosti alebo sieťového uzla – a to na základe koncepcie „postaviť vás do stredu podnikania“. V tomto rozhovore Olaf Lorenz, generálny riaditeľ medzinárodnej marketingovej divízie Konica Minolta Business Solutions Europe, vysvetľuje, ako sa pracovisko za posledných 20 rokov zmenilo a ako sa tomu Konica Minolta prispôsobila prostredníctvom svojich multifunkčných zariadení.

Olaf, ako sa kancelária z roku 2005 líši od dnešnej kancelárie?

Olaf: Kancelária pred dvadsiatimi rokmi by dnes nebola úplne nepoznateľná. Boli tu stolné počítače a notebooky s dlhodobo používaným operačným systémom Microsoft Windows XP, v kombinácii so základným pripojením na internet, e-mailom a ranými verziami četovania.

Veľa kancelárií sa stále spoliehalo na pevné telefónne linky pre spoľahlivú hlasovú komunikáciu. Technológia mobilných telefónov bola v porovnaní s dnešnými očakávaniami stále pomerne jednoduchá. Mobilné zariadenia, ako ich dnes bežne používame, boli vtedy len v plienkach: vreckové
zariadenia BlackBerry
, ktoré boli predstavené v roku 1999, boli vtedy prelomové vďaka svojej schopnosti mobilného pripojenia, ale moderný inteligentný telefón založený na aplikáciách prišiel až v roku 2007 s
prvým iPhonom od Apple
.

Vzhľadom na to, že veľa kancelárskych technológií sa fyzicky viazalo na tradičné kancelárske priestory, bolo ťažké ponúkať prístup k IT službám mimo kancelárie. Používanie zdieľaného stola pri návšteve inej kancelárie mohlo znamenať nutnosť pripojenia pomocou kábla na notebook, a komunikácia ako e-mail si často vyžadovala sedieť priamo pri pracovnom stole. Flexibilita modernej práce na diaľku alebo v hybridnom režime bola pre väčšinu pracovníkov prakticky nemožná.

To je v ostrom kontraste s dneškom, kedy sú kancelárie vybavené pokročilými technológiami, ako sú nástroje využívajúce umelú inteligenciu, cloudové služby a kancelárske riešenia. Nástroje na spoluprácu, ako je videokonferencie a virtuálne meeting platformy, sú nevyhnutné, bežné a cenovo dostupné. Tieto technológie umožňujú vysokoflexibilné modely hybridnej práce, ktoré zamestnancom ponúkajú viaceré možností a zvyšujú produktivitu tým, že umožňujú plnohodnotné kancelárske možnosti z domova alebo iných vzdialených miest – bez nutnosti časovo náročného dochádzania.

Aké boli niektoré z kľúčových zmien v technológiách a postupoch na pracovisku za posledných 20 rokov?

Olaf: Bezpochyby jednou z najväčších zmien bol nástup cloud computingu, ktorého priekopníkom boli služby ako
Amazon Web Services (AWS) v roku 2006
. Vďaka tomu mohli firmy ukladať a pristupovať k dátam a aplikáciám prostredníctvom internetu. Cloud computing tiež umožnil vznik kancelárskych platforiem, ako je
Microsoft Office 365 v roku 2011
, a zároveň firmám poskytol väčšiu flexibilitu, škálovateľnosť a úsporu nákladov, pretože už nemuseli výrazne investovať do fyzických serverov a infraštruktúry. Už spomenuté rozšírenie inteligentných telefónov od uvedenia prvého iPhonu v roku 2007, v kombinácii s cloudom, znamenalo revolúciu, ktorá ešte len umožnila mobilnú prácu tak, ako ju poznáme dnes.

Tieto technologické revolúcie boli zároveň nutné aj s ohľadom na geopolitické zmeny a premeny celej spoločnosti. Stačí si spomenúť na globálnu finančnú krízu v roku 2008, ktorá donútila firmy výrazne znižovať náklady.

Alebo pandémia Covid-19 od roku 2020, ktorá urýchlila prechod na prácu na diaľku a viedla k rozšírenejšej a flexibilnejšej pracovnej sile. Zoberme si napríklad hybridný spôsob práce: Microsoft Teams bol síce predstavený už v roku 2017, ale skutočný rozmach zažil až počas pandémie – dnes má vyše
320 miliónov používateľov
na celom svete.

Vo svojom
vyhlásení z roku 2022
sa EÚ odvoláva na výrazný nárast škodlivých kybernetických aktivít v súvislosti s ruskou agresiou proti Ukrajine. Otázka IT bezpečnosti na pracovisku sa stala dôležitejšou než kedykoľvek predtým. Práve cloud computing významne prispel ku zvýšeniu úrovne zabezpečenia.

V posledných rokoch sme tiež boli svedkami väčšieho presadzovania rozmanitosti, rovnosti a inklúzie (DEI) na pracovisku, k čomu prispela výrazná zmena myslenia ovplyvnená hnutiami, ako „Black Lives Matter“ a kampaň „Me too“ v roku 2010 - aj keď v poslednom období sa tiež objavili názory proti DEI.

Alebo si zoberme „Veľkú rezignáciu“ v rokoch 2021-2022, ktorá vyústila do nedostatku kvalifikovanej pracovnej sily. Tá sa prejavila zvýšeným dôrazom na udržanie talentovaných zamestnancov tým, že sa sústredila na ich pohodu a vytváranie pozitívnej kultúry na pracovisku, ktorá zodpovedá hodnotám a ašpiráciám zamestnancov.

Nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily tiež urýchlil revolúciu generatívnej umelej inteligencie ako prostriedku inteligentnejšieho využitia existujúcich ľudských zdrojov a zvýšenia produktivity.

Ďalším príkladom je
Parížska dohoda z roku 2015
ako reakcia na stupňujúcu sa klimatickú krízu. V dôsledku toho sa téma zodpovednosti k životnému prostrediu stala vo firmách stále dôležitejšou, pričom ešte viac vzrástol význam energeticky úsporných technológií a využívania recyklovaných materiálov. Väčšiu pozornosť si v dôsledku toho získali tiež procesy šetriace papier, hoci „
bezpapierová kancelária
“ sama osebe nebola ničím novým.

Okrem ekologických dôvodov zohrala pri prechode od papierových dokumentov k elektronickým dôležitú úlohu aj účelnosť a úspora nákladov, čo dalo obrovský impulz systémom na správu podnikového obsahu.

V posledných dvoch desaťročiach navyše EÚ zaviedla celý rad právnych predpisov, ktoré ovplyvnili pracoviská v celej Európe. Napríklad
smernica o pracovnom čase
, ktorá bola zavedená v roku 2003 s cieľom ochrany zdravia a bezpečnosti pracovníkov, stanovila maximálnu dĺžku pracovného týždňa na 48 hodín vrátane nadčasov a zaviedla požiadavku najmenej štyroch týždňov platenej ročnej dovolenky. Podobne
smernica o rodičovskej dovolenke z roku 2010
stanovila rodičom minimálne štvormesačnú rodičovskú dovolenku, čím podporila rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom a rovnosť žien a mužov na pracovisku. Na úrovni podnikových operácií bolo jednou z najväčších zmien v oblasti predpisov o ochrane údajov všeobecné
nariadenie o ochrane osobných údajov (GDPR)
z roku 2016, pretože malo zásadný vplyv na ochranu údajov. V roku 2016 bola tiež zavedená
smernica o bezpečnosti sietí a informácií (NIS)
, ktorá mala zvýšiť celkovú úroveň kybernetickej bezpečnosti v celej EÚ. Tá bola odvtedy tiež nahradená
smernicou NIS2
, ktorá bola zavedená v roku 2023 s cieľom posilniť požiadavky na kybernetickú bezpečnosť stanovením vyšších štandardov a rozšírením pôsobnosti na viaceré odvetvia a subjekty.

Ako sa tomuto vývoju prispôsobili zariadenia Konica Minolta bizhub?

Olaf: Konica Minolta bizhub sa v dôsledku všetkých týchto zmien stále prispôsobuje a vyvíja tak, aby vyhovovali meniacim sa potrebám firiem.

V rokoch 2009 a 2010 sme predstavili rad skenovacieho softvéru, ktorý bol spolu so zariadeniami bizhub navrhnutý tak, aby pomohol podnikom realizovať „bezpapierovú kanceláriu“, pretože ponúka výkonné možnosti skenovania a spracovania, ktoré umožňujú tento cieľ rýchlo, spoľahlivo a ľahko realizovať.

V roku 2011 sme predstavili riešenie umožňujúce
mobilnú tlač
s našimi zariadeniami bizhub na zvýšenie flexibility obsluhy, ktoré sa osvedčilo pri hybridnej práci. Okrem toho bol v tomto roku predstavený náš koncept
bizhub SECURE
, ktorý chráni zariadenia bizhub pred kybernetickými útokmi a ktorý bol v roku 2019 rozšírený o antivírusový program Bitdefender.

V roku 2012 sme spustili IWS (Internal Web Server), ktorý nám umožnil vytvoriť konektory pre pripojenie našich multifunkčných zariadení ku cloudu. So spustením
Marketplace
sme zjednodušili spôsob, akým naše multifunkčné tlačiarne skenujú do cloudu a tlačia z cloudového úložiska, bez toho, aby bolo nutné používať akékoľvek lokálne servery. Všeobecne Marketplace, podobne ako inteligentné telefóny, poskytoval prístup k celému radu aplikácií, ktoré boli prístupné prostredníctvom panelov multifunkčných tlačiarní.

Rok 2012 bol tiež rokom, kedy v zariadeniach zohrávala hlavnú úlohu úspora prostriedkov: po prvýkrát sme v našich bizhuboch použili recyklované plasty. Vylepšili sme aj náš toner Simitri® tak, aby sa dal fixovať pri nižšej teplote. Tým sa znížila spotreba energie fixačnej jednotky približne o 10 % v porovnaní s predchádzajúcimi modelmi. V tomto trende sme pokračovali aj pri rade bizhub i-Series, ktorý bol uvedený na trh v roku 2019. Väčšina zariadení bizhub i-Series mala nižšiu hodnotu TEC než ich predchodcovia. To bolo spôsobené naším novým tonerom Simitri® V a vtedy novou fixačnou jednotkou, ktorá nám umožnila znížiť fixačnú teplotu približne o 15 °C v porovnaní s predchádzajúcimi modelmi. Zníženie spotreby energie malo za následok až o 25 % nižšie emisie CO₂ pri prevádzke v porovnaní s predchádzajúcimi modelmi. A nakoniec, v roku 2023 sme v Európe spustili program bizhub Refreshe, cieľom ktorého je renovovať zariadenia bizhub po skončení ich prvého životného cyklu.

Inkluzívne pracovisko musí poskytovať rovný prístup všetkým ľuďom bez ohľadu na vek, handikep alebo iné faktory. Preto sa spoločnosť Konica Minolta zaviazala k univerzálnemu dizajnu už pred 20 rokmi uvedením novej značky bizhub. Rad bizhub ponúka ergonomické zásobníky papiera, ktoré možno vytiahnuť s minimálnou námahou, veľké dotykové obrazovky, ktoré sa dajú nakloniť do ľubovoľného uhla, a farebné označenie, ktoré zreteľne označuje kritické časti stroja, aby sa zabránilo možnému poraneniu používateľa.

Práve sme veľa hovorili o požiadavkách spoločnosti a ekonomiky a o tom, ako sa tomu prispôsobilo pracovné miesto a rad bizhub. Čo by som ale tiež rád zdôraznil, je náš inovatívny dizajn, za ktorý sme za posledných 20 rokov získali niekoľko ocenení, napríklad Red Dot Award alebo Good Design Award. V spoločnosti Konica Minolta sme zastávali názor, že pracoviská by mali fungovať nielen technicky bezchybne, ale mali by byť aj vizuálne príťažlivé a ľahko prístupné, aby sa zamestnanci cítili komfortne. V roku 2007 sme napríklad predstavili nové štýlové telo s čiernobielym dizajnom Infoline, čo bolo v tom období v odbore unikátne, pretože väčšina zariadení bola vtedy jednoducho šedá. A tiež sme zmenili panely multifunkčných zariadení z jednoduchých čiernobielych užívateľských rozhraní na oveľa modernejšie farebné užívateľské rozhrania.

Čo prinesie pracoviskám budúcnosť?

Olaf: Naše zariadenia bizhub obsahujú napríklad
inteligentný snímač médií
. Ten automaticky určuje typ papiera pomocou senzorov a algoritmu vyvinutého na základe strojového učenia a umožňuje nastaviť optimálne tlačové podmienky pre jednotlivé typy médií tak, aby bolo možné tlačiť v najlepšej kvalite.

V súčasnosti pracujeme na rade spôsobov, ako na základe umelej inteligencie premeniť procesy spracovania dokumentov na ešte inteligentnejšie, a naše zariadenia bizhub sú toho dôležitou súčasťou.

Keď sa ohliadneme za poslednými dvoma desaťročiami, je jasné, že technológie sa musia stále vyvíjať, aby zodpovedali potrebám ľudí a firiem, a náš rad bizhub je toho skvelým príkladom. Tvoria neoddeliteľnú súčasť mnohých podnikových procesov a opakovane sa osvedčili predovšetkým preto, že sa vyvíjali tak, aby dokázali čeliť zložitým výzvam. Aj naďalej sa budeme snažiť navrhovať ich tak, aby spĺňali požiadavky budúceho digitálneho pracoviska.

20 rokov série bizhub

S technologickými, sociálnymi, environmentálnymi a generačnými zmenami, ktoré ovplyvňujú pracovné priority, sa dnešné pracoviská vyvíjajú. A takisto sa vyvíja aj rad multifunkčných zariadení (MFP) bizhub i-Series od spoločnosti Konica Minolta. Vylepšený rad bizhub i-Series ponúka rad nových funkcií a kombinuje jednoduché použitie s výkonným zabezpečením pre tlačové riešenia bez kompromisov. Umožňuje zamestnancom plniť ich ciele a pomáha im prosperovať. Nový a vylepšený rad Konica Minolta bizhub i-Series prichádza s oboma vstavanými funkciami, takže môžete posilniť svoje podnikanie bez kompromisov.

Ďalšie informácie o našom rade bizhub i-Series nájdete nižšie.

Zdieľať:

Kontakt

Melanie Olbrich
Melanie Olbrich

Senior Corporate Communications & Content Manager